תינוק חדש וכלב

Generic placeholder image

הכנת הכלב בתקופת ההריון.

כבר במהלך ההריון כלבים מתחילים לחוש בשינויים החלים בסביבתם, ההריון משפיע על כל בני הבית: אתם עשויים להרגיש נרגשים, חרדים ומודאגים. זכרו, הכלב הוא מראה לרגשותיכם ולכן חשוב להתחיל בתהליך ההכנה עוד בשלבים המוקדמים של ההריון. תשעה חודשים זה מספיק זמן לעבוד על היחסים עם הכלב, להחליק את כל ההרגלים הלא רצויים ולבסס את עצמכם כמנהיגים.

אחרי הלידה.

כדאי להביא שמיכה בה היה עטוף התינוק או כל פריט בעל ריח התינוק מבית החולים על מנת לחשוף את הכלב לריחות החדשים שעתידים להגיע לבית. בתרגיל זה, מאפשרים לכלב לרחרח את הפריט ממרחק בזמן שאתם מחזיקים בו, למעשה בפעולה זו אתם מתקשרים עם הכלב ונותנים לו להבין: "פריט חדש זה שייך לי ואתה צריך להתנהג בהתאם לכללים שלי סביבו". רצוי לקבוע גבולות סביב חדר הילדים, לתת לכלב להבין שיש מחסום בלתי נראה שאסור לו לעבור ללא רשות. מידי פעם מומלץ לאפשר לכלב לרחרח ולחקור פריטים מסויימים בחדר תחת פיקוח, ההחלטה מתי הוא צריך לעזוב צריכה להישאר בידכם. יש לחזור על פעולה זו מספר פעמים לפני הגעת התינוק בפעם הראשונה, זה יאפשר לכלב להבין שהחדר הזה שייך למנהיג הלהקה שלו ולכן הוא צריך לכבד את כל תכולתו.

הפגישה הראשונה.

יש לקחת את הכלב לטיול ארוך, הקפידו שהכלב ירוקן את כל האנרגיה. לפני הכניסה לבית וודאו שהכלב נמצא במצב רגוע. כבר כאן הכלב יחוש בריח החדש בבית אך כיוון שזה הוצג בפניו לפני כן הוא יהיה מוכר. הורה המחזיק את התינוק חייב להימצא במצב רגוע לחלוטין. מותר לאפשר לכלב להריח את התינוק אך ממרחק מכובד ועם הזמן לאפשר לו להתקרב יותר. בצורה זו אנו מלמדים את הכלב לכבד את הילד ולראות בו כמנהיג נוסף בלהקה.

Generic placeholder image

לימוד הילד.

עם הזמן, כאשר הילד יתחיל לזחול ולגשש חשוב לפקח על כל האינטראקציות בינו לבין הכלב. אלו הם הזדמנויות ללמד את הילד להתייחס לכלב בכבוד ולא להטריד אותו, שיעורים אלה על כבוד הדדי רצוי להתחיל מוקדם ככל האפשר. ילדים רבים הותקפו על ידי כלב מכיוון שהיו ללא השגחה או לא קיבלו הדרכה מתאימה.

אל תשכחו את הכלב.

כלב לא צריך צעצועים או תשומת לב מיוחדת על מנת להרגיש חשוב. שמירה על שיגרה, הליכות יומיות ומנהיגות עקבית יעזרו לו להרגיש בטוח ולקבל את התוספת החדשה למשפחה בקלות. כמובן במידת הצורך חשוב להתייעץ עם וטרינר או מאלף חיות מוסמך על מנת להתכונן באופן מיטבי ליצירת חיבור בין הילד והכלב.