טיפים לגידול נכון של ארנבים בבית

doctor and rabbit

מזל טוב, הגיעה ארנבת חדשה הביתה, זכיתם בחיית מחמד פרוותית, נעימה וחמודה שכל כך כייף להחזיק וללטף. גם משפחת ראובני משדרות, החליטה לגדל ארנבת בביתה. הילדים שמחו כל כך והחליטו להאכיל את בוני (קיצור של בונבוני). אבא ראובני הביא להם מהמקרר עלים גדולים וטריים של חסה שקנה היום בסופר, בוני נשנשה אותם במהירות והילדים היו מרוצים מהתיאבון הגדול שלה. למחרת חזרה אמא ראובני עם שקית של כופתיות פינוק למכרסמים שהמוכר בחנות המליץ עליהן. לאחר שבועיים בוני הפסיקה לאכול ולא הסכימה שירימו אותה על הידיים, אז ההורים ראובני חיפשו באינטרנט וטרינר לארנבים בדרום והתקשרו למרכז הוטרינרי אנימל סנטר, מרפאה לחיות אקזוטיות, כדי לקבוע תור לבדיקה אצל ד"ר שרביט, וטרינר לארנבים באשדוד. מהמרכז הוטרינרי נאמר לגב' ראובני שד"ר שרביט נותן שירות רפואי מצוין ומקצועי ויש לו ניסיון רב בטיפול בחיות אקזוטיות כגון תוכים, ארנבים, חמוסים, שרקנים וחיות מחמד נוספות. הוא גם וטרינר לארנבים כמובן.

במרכז הוטרינרי קיבלה משפחת ראובני, הסבר מקצועי לגידול נכון של ארנבת מחמד כמו בוני וגם בדיקה רפואית מקיפה. במרכז הוטרינרי קיבלה משפחת ראובני, הסבר מקצועי לגידול נכון של ארנבת מחמד כמו בוני וגם בדיקה רפואית מקיפה. ד"ר שרביט מצא שלבוני היו בעיות עיכול וכאבי בטן חזקים בשל אכילת אוכל שאינו מתאים לה. הוא טיפל בה וגם הסביר שהשיניים של ארנבים אינן מפסיקות לגדול אף פעם, לכן צריך לתת להם מזון המכיל הרבה סיבים שישחק להם את השיניים, אחרת, השיניים מתפתחות מעבר לגודל הרצוי, פוצעות את החניכיים וגורמות לריור מוגבר ולבסוף לדלקת חניכיים קשה ולאנורקסיה, בגלל שהארנבת סובלת מכאבים ואינה רוצה לאכול למרות שהיא רעבה. עיקר התזונה של ארנבת צריכה להיות מורכבת מ- 85% אספסת או טימוטי ומעט עלים ירוקים בשילוב כופתיות לארנבים. משפחת ראובני רצתה לפנק את חיית המחמד האהובה אבל לא התייעצה עם ווטרינר מתאים ובעצם גרמה לבוני לחלות.

הם לא ידעו הרבה פרטים חיוניים לגידול ארנבים:

  • ארנבים רגישים לחום וליובש, לכן יש להקפיד שיהיה להם תמיד בקבוק עם פיה שתייה מלא במים (עדיף 2 בקבוקים) בתא הארנבים. כדאי ללחוץ מדי פעם על גולת הברזל בקצה פיית השתייה, כדי לוודא שהיא לא תקועה עקב אבנית.
  • שתן של ארנבים מכיל ריכוז גבוה של שתנן ואמוניה ויכול לגרום להם לדלקות במערכת הנשימה ולגירוי בעיניים. לכן יש לשמור על כלוב מאוורר ואת המצע שמפזרים בתחתית הכלוב להחליף פעם בשבוע לפחות.
  • ארנבים מטבעם חופרים מחילות ואוכלים את שורשי העצים. כשמגדלים אותם בכלוב בחצר, כדאי להניח רשת בתחתית הכלוב ולספק להם מתקן המדמה מחילה אליו יוכלו להיכנס בשעת חרדה.
  • ארנבים אוהבים לכרסם כבלי חשמל ועלולים להתחשמל, כשמשחררים אותם בבית צריך להקפיד שלא תהיה להם גישה לכבלים.
  • לארנבת יש רגליים אחוריות חזקות, אך עמוד שדרה רגיש מאוד ובמצבי לחץ (במיוחד כשמרימים אותה) היא עלולה להשתולל עם הרגליים האחוריות ולגרום לקרע בחוט השדרה ולשיתוק בגפיים. לכן דאגו להחזיק אותה צמוד לגופכם ב-2 הידיים בצורה יציבה וחזקה.

rabbit examination

משפחת ראובני כבר הבינה שהארנבת זקוקה לתנאי מחייה ומזון נאותים על מנת לשמור על בריאותה ואיכות חייה.

ומה איתכם?

אם תרצו לדעת עוד על גידול ארנבונים וחיות מחמד אחרות תכתבו לנו ל- contact@animalcenter.co.il או התקשרו אלינו ל-08-8677340

מחוץ לשעות פעילות המרפאה ניתן ליצור עימנו קשר במקרי חירום, בטלפון 053-6808788.