מחלת הסוכרת בכלבים

מחלת הסוכרת בכלבים

היום בו אימצתם כלב, הוא היום שבו החלטתם לפתוח את לבכם, ולהעניק חיים טובים יותר ליצור חי. בריאותו של הכלב שלכם תלויה בעיקר בכם! בשונה מבני האדם שיכולים לתקשר את שהם מרגישים, הכלב שלכם תלוי בעירנות ובאחריות שלכם. את מחלת הסוכות אמנם לא תוכלו לאבחן בעצמכם לבד (ובטח שלא להעניק טיפול על דעת עצמכם), אך זיהוי סימפטומים מקדימים על ידכם הכרחי.

ישנן שלל ספקולציות באשר לאילו כלבים נכללים בקבוצת הסיכון לחלות במחלת הסוכרת, ואילו לא. המציאות היא שכל הכלבים ומכל הגזעים עלולים לחלות במחלת הסכרת. עם זאת, כמעט תמיד המחלה מופיעה בכלבים בוגרים בני כמה שנים (החל מגיל 6 ל-8 שנים). 

"איך אוכל לזהות בעצמי שהכלב שלי סובל מסוכרת?"

מדובר על שאלה מצוינת ואנחנו שמחים להשיב עליה. כאמור, את הטיפול המלא אנו נעניק במרפאה לאחר בדיקות מעמיקות ויסודיות. עם זאת, האבחון הראשוני נעשה על ידכם! האחריות שלכם היא לזהות כי כלבכם מראה סימפטומים חדשים שאינם מאפיינים אותו ולהגיע אלינו. וטרינר לכלבים הוא הכתובת שלכם!

אז אילו סימנים יכולים לבשר על סוכרת אצל כלבים?

  • שתיה מרובה וצורך עז לתת שתן בתדירות גבוהה
  • ירידה במשקל על אף עלייה בתאבון 
  • הכלב הופך לא חיוני, אדיש ומדוכדך
  • חוסר תיאבון (קל מאד לזהות אצל כלבים)

שימו לב כי מדובר על סימפטומים שבכל מקרה אינם מאפיינים "מצב שגרתי" אצל הכלב. לכן, על כל פנים מומלץ להגיע לבדיקה אצלנו. 

אז איך אנחנו נוכל לאבחן את הסוכרת אצל כלבכם?

ישנן מחלות שמאבחנים אך ורק על פי התנהגות או סימפטומים. הניסיון המקצועי שלנו מאפשר לנו לאשר או לשלול מחלות, ובהתאם להעניק את הטיפול הראוי. עם זאת, סוכרת היא מחלה שיש לבדוק אותה באמצעות בדיקות דם שונות. בהתאם לסימפטומים איתם תגיעו אל המרפאה, נחליט האם ישנה סיבה המצדיקה סבב בדיקות דם אצל הכלב. אנו נבצע מספר בדיקות דם וגם בדיקת שתן, שיוכלו לשקף לנו בבירור האם לכלב שלכם ישנה סוכרת או לא. 

מהו הטיפול הניתן לכלבים החולים בסוכרת?

בני אדם שחולים במחלה יכולים להעיד שהטיפול בה אינו פשוט. המחלה בעלת אופי כרוני, מה שאומר שצריך לתחזק את הטיפול לכל החיים, על בסיס יומי. בתור מרפאה וטרינרית, אנו נדריך אתכם באשר לדרך הטיפול הראויה ביותר לכלבכם – הכל על מנת להבטיח לו חיים בריאים, טובים ומאוזנים. הטיפול בסוכרת אצל הכלבים מתחלק ל-2:

  • שינוי בהרגלי התזונה של הכלב
  • מתן זריקות אינסולין(לעתים על בסיס יומי)

שימו לב: על מנת שהטיפול יצליח וכלבכם יוכל לנהל חיים תקינים, גם אתם צריכים להתמסר לתהליך. אולי עד לפני הופעת המחלה האכלתם את כלבכם בצורה חופשית יותר, אך כעת יש צורך להעניק תשומת לב רבה. יש להאכיל את הכלב במזון רפואי ייחודי לחולית סוכרת ובשעות קבועות, תוך שיש לתזמן את הארוחות עם מתן הזריקות. כאמור, יינתן לכם תדרוך מלא באשר לדרך הטיפול האידיאלית בכלבכם.

"לתת זריקה לכלב שלי? אני קצת חושש"

אכן, מדובר על פעולה שאינה האידיאלית בעבור מרבית בעלי הכלבים. עם זאת, זיכרו כי הזריקה מצילה חיים ומשדרגת את איכות חייו של כלבכם. איך הכלבים מגיבים לזריקה? כמו הרבה דברים אחרים – הם מתרגלים. כלב הוא יצור שלומד אתכם ומתנהג בהתאם למה שמצפים ממנו. ישנה סבירות כי תחילה הזריקה תיצור חוסר נוחות, אך מדובר על פעולה קצרה שלבסוף הוא יתרגל אליה. על מנת להפוך את הזריקה לפשוטה יותר, חזקו את הכלב לאחר כל זריקה במילת עידוד, משחק או חטיף מותר במסגרת תפריטו החדש.

יש לזכור שמינון זריקות האינסולין ישתנה בתחילה עד להגעה למצב של רמת סוכר מאוזנת בדם לאורך זמן.

לאחר שכלבכם יהיה מאוזן מבחינת רמת הסוכר שלו, חשוב להביא את כלבכם לבדיקות תקופתיות שיכללו גם בדיקות דם וסוכר לוודא שמינון זריקות האינסולין תקין, רמת הסוכר תקינה ומצבו של הכלב טוב.

מומלץ תמיד להחזיק בבית סירופ קורנפלור או סירופ מייפל –  במצב של פרכוסים הנובעים מרמה של תת סוכר בדם (היפוגליקמיה), יש למרוח את הסירופ העשיר בסוכר על חלקן החיצוני של חניכיי הכלב על מנת להעלות באופן מהיר את רמת הסוכר בכלב ולהביאו בדחיפות למרכז הוטרינרי שלנו.

המרפאה סגורה כעת.

Call Now Buttonבמקרה חירום לחצו לשיחה