מחלת ההרפס בחתולים

תוכן עניינים

24 אוקטובר 2023

מחלת ההרפס בחתולים

מחלת ההרפס בחתולים, הנגרמת על ידי וירוס ההרפס החתולי (FHV-1), היא מחלה נפוצה ומדבקת. זיהום ויראלי זה, פוגע בעיקר במערכת הנשימה, בעיניים ובקרנית של החתולים. הווירוס תוקף בעיקר גורי חתולים, אך יכול גם לפגוע בבוגרים. הווירוס מדבק ועובר בין החתולים דרך ההפרשות מהאף ומעיניים, מגע בין החתולים וכלי אוכל ומים משותפים. הכרת הסימנים של מחלת הרפס אצל חתולים וידיעה כיצד לטפל במחלה חשובים לכל חובבי החתולים. 

סימנים של מחלת הרפס בחתולים

שלושה סימנים נפוצים:

  1. התעטשות והפרשות מהאף – חתולים עם הרפס עשויים להפגין התעטשויות תכופות ויש להם נזלת או אף סתום. ההפרשה בדרך כלל בהירה או מוכתמת מעט. זכרו כי התעטשות יכולה גם להיות סימן של בעיות נשימה אחרות, אז חשוב להתייעץ עם הווטרינר עבור אבחנה סופית.
  2. עיניים דומעות או אדומות – דלקת הלחמית ודלקת של קרום העין, הנן סימנים נוספים של וירוס ההרפס החתולי. חתולים שמושפעים מהווירוס, עשויים להיות עם עיניים דומעות, פזילה או אדמומיות. במקרים חמורים, עלולים להופיע כיבים על הקרנית, מה שמוביל לאי נוחות עד כאב  וראייה לקויה עד אובדן הראייה .
  3. אובדן תיאבון ועייפות – חתולים עם הרפס, עלולים לחוות ירידה בתיאבון ,חום, עייפות ולהיות רדומים, בשל אי הנוחות הכללית והזיהום החיידקי המשני, הנגרם על ידי התהליך הדלקתי והחלשות מע' החיסון שלהם. חיוני לשים לב היטב, לצריכת המזון שלהם ולהתנהגותם. התייבשות ותת תזונה יכולים להיות סיבוכים של המחלה.

כיצד לטפל בהרפס אצל חתולים

אמנם אין תרופה לנגיף ההרפס בחתולים, אך השגחה וטיפול יעילים יכולים לעזור ולהקל על הסימפטומים ולשפר את איכות החיים של החתול שלכם. הנה כמה גישות טובות:

  • תרופות אנטי-ויראליות – וטרינרים עשויים לרשום תרופות אנטי-ויראליות כדי להפחית את חומרת המחלה ומשך התפרצויות ההרפס. תרופות אלה יכולות לעזור לשלוט בכמות הווירוסים והפחתת התסמינים.

"ישנו חיסון נגד וירוס ההרפס, שנקרא "חיסון מרובעת". החיסון ניתן לגורי חתולים, כבר בגיל חודשיים והוא יכול לסייע במניעת הדבקה ראשונית או לכל הפחות הפחתה של חומרת הסימפטומים אצל חתולים שכבר נדבקו”

  • תוספי ליזין – ליזין היא חומצת אמינו, שיכולה לעכב את שכפול נגיף ההרפס. ניתן להשיג את התוסף במגוון צורות, כולל בחטיפים, אבקות וג'לים לאכילה. הוספת ליזין לתזונה היומית של החתול, יכולה לסייע בהחלמה מהירה יותר מהמחלה.
  • טיפול תומך – ספקו לחתול שלכם סביבה נוחה ונטולת מתחים. הקפידו על תזונה נכונה והרבה מים. אפשר להשתמש במכשיר אדים כדי להקל על תסמיני קשיי הנשימה. ניקוי עיניים בתדירות גבוה ומתן טיפות עיניים אנטיביוטיות וסרום לעיניים, עשויים לסייע בתסמינים שמשפיעים על העיניים בכלל ועל כיבים בקרנית בפרט.
  • טיפול אנטיביוטי- עקב החשיפה לווירוס והחלשות מע' החיסון, ישנה סכנה לזיהום משני של חיידקים. טיפול אנטיביוטי יכול למנוע  זיהום משני זה ולהקל על התסמינים.
  • התייעצו עם הווטרינר – אם אתם חושדים שלחתול שלכם יש הרפס או אם הסימפטומים מחמירים, התייעצו עם הווטרינר. וטרינרים יוכלו להמליץ לכם על תוכנית טיפול מותאמת.
  • חיסון ישנו חיסון נגד וירוס ההרפס, שנקרא "חיסון מרובעת". החיסון ניתן לגורי חתולים, כבר בגיל חודשיים והוא יכול לסייע במניעת הדבקה ראשונית או לכל הפחות הפחתה של חומרת הסימפטומים אצל חתולים שכבר נדבקו. שוחחו על כך עם הווטרינר שלכם ותוכלו לדעת האם החיסון מתאים לחתול שלכם.


וירוס ההרפס בחתולים יכול להיות מצב מאתגר, הן עבור חתולים והן עבורכם. זיהוי הסימנים, בידוד החתול החולה, מחתולים אחרים בבית ופנייה לטיפול וטרינרי מהיר, יועילו מאוד. אמנם אין תרופה ספציפית לווירוס, אך שילוב של תרופות אנטי-ויראליות, טיפול אנטיביוטי, תוספי מזון וטיפול תומך לשיפור הנוחות והרווחה של החתול, יקלו מאוד על התסמינים ויזרזו את ההחלמה. 

לבירורים נוספים על סימני הרפס והטיפול במחלה, אנא פנו למרפאת אנימל סנטר.

הצג עוד
Call Now Buttonלחצו לשיחה דילוג לתוכן