סקביאס אצל ארנבים – סימפטומים ואופן טיפול

תוכן עניינים

16 נובמבר 2023

סקביאס אצל ארנבים - סימפטומים ואופן טיפול

ארנבים הנם חיות מחמד מענגים ומתלטפים, אבל בדיוק כמו כל חיות מחמד אחרות, הם יכולים להתמודד עם אתגרים בריאותיים.

דאגה אחת כזו, היא גרדת, לקות עורית הנגרמת על ידי טפילי עור.

במאמר זה, נחקור את הסימפטומים של מחלת הסקביאס אצל ארנבים ונדון בשיטות טיפול יעילות, כדי להבטיח שהחברים הפרוותיים שלכם, יישארו שמחים ובריאים.

זיהוי תסמיני הסקביאס אצל ארנבים

מחלת הסקביאס אצל ארנבים, הידוע גם בשם גרדת, נגרמת על ידי טפיל עור זעיר הנקרא "סרקופטס סקאבי". 

טפיל זה מתחפר בתוך העור ומגיע עד לרקמת הבסיס של השערות בעור הארנב.

זיהוי התסמינים מוקדם, הוא חיוני לטיפול מהיר. היזהרו מהסימנים הבאים:

 • גירוד עז: ארנבים עם סקביאס יפגינו גירוד מתמשך, לעתים קרובות עד כדי גרימת נשירת שיער וגירוי חריף בעור. הגירוי בעור ילווה לעיתים  גם בתנועות מהירות וחדות של כפות הרגליים, כאילו הם מכים באוויר. אם אתם מבחינים שהארנב שלכם מראה סימנים אלה, זהו דגל אדום.
 • נשירת שיער: הטפיל מתחפר בעור הארנב, מה שמוביל לנשירת שיער, במיוחד סביב האוזניים, הפנים, האף וכפות הגפיים. 
 • עור אדום או קרום: האזורים הנגועים עשויים להיראות אדומים, דלקתיים, לעיתים מדממים ולעיתים  עשויים לפתח קרום וקשקשת לבנה רבה. שימו לב לכל שינוי במצב העור של הארנב שלכם, שכן גרדת עלולה לגרום לאי נוחות משמעותית ולכאב.
 • חוסר שקט ועצבנות: עקב הגירוד והאי נוחות המתמידים, ארנבים עם סקביאס עלולים להיות חסרי מנוחה, עצבניים או להראות סימני מתח ולעיתים קרובות יראו ירידה בתאבון.

"מחלת הסקביאס אצל ארנבים יכולה להיות חוויה מעיקה ומטרידה, אבל עם תשומת לב מיידית וטיפול נכון, חבריכם הפרוותי יכול להתאושש ממנה ולחזור לעצמו”

אפשרויות טיפול בסקביאס אצל ארנבים

זיהוי טפיל הסקאביאס, מתבצע על ידי בדיקה מקיפה של הארנב ולקיחת מגרדי עור מהאזורים עם הלקויות והתבוננות במשטחים תחת מיקרוסקופ.

לאחר שזיהיתם את טפיל הסקאביאס אצל הארנב שלכם, חיוני להתחיל טיפול מידי.

התייעצו עם וטרינר ארנבים לאבחון והכוונה נכונה. הטיפולים הנפוצים כוללים:

 • תרופות מקומיות: בטפיל הסקאביאס מומלץ לטפל בטיפות SPOT ON הנקראות ברבקטו אותן מטפטפים על עור הארנב, פעמיים עד ,3 בהפרש של 10 ימים בין כל טיפול.  במקרים קלים, ניתן לתת זריקות תת עוריות , אחת לשבוע,  של חומר הנקרא אייבומק , עד שהטפיל נעלם . תרופות אלו ניתנות על ידי הווטרינר המטפל, בהתבסס על הצרכים הספציפיים של הארנב שלכם ומצבו הרפואי. חשוב מאוד, לקראת סיום הטיפול לעשות מגרד עור חוזר, לוודא שהטפיל נעלם לגמרי מעור הארנב, אחרת הוא יכול לחזור ואיתו, תסמיני המחלה. 
 • טיפול תומך: במקרים בהם ניראה שמתפתחת דלקת עור, מומלץ לטפל בטיפול אנטיביוטי, בהתאם למה שהווטרינר המטפל יורה לכם ולתת טיפול נגד כאבים, בגלל הגירוד החריף והדלקת שמתפתחת.באם הארנב לא אוכל- מומלץ להאכילו במזרק בדייסת OX BOW, תערובת מיוחדת שניתנת לארנבים במצבי סטרס ולאחר ניתוחים כהזנה פומית, עד שהארנב חוזר לאכול לבד.
 • ניקיון סביבתי ותנאי ממשק נאותים: יש לזכור, שהטפיל יכול לחיות במצב רדום בעור הארנב במשך שנים, כמו כן, הטפיל יכול לשרוד בסביבת המחיה של הארנב תקופה ארוכה, ולכן חיוני לנקות ולחטא היטב את שטח המחיה שלו. בסביבת הבית – כבסו מצעים, נקו צעצועים ושטיחים וכל פריט אחר, שהארנב שלכם בא אתו במגע לעתים קרובות. תזונה נאותה, ניקיון קבוע בסביבת הארנב ומצע טרי ויבש, יסייעו מאוד במניעת הדבקה חוזרת או בהתפרצות הטפיל.
 • בידוד: אם יש לכם ארנבים רבים, חובה לבודד את הנגוע, כדי למנוע את התפשטות הטפיל. התייעצו עם הווטרינר שלכם כיצד לנהל את תקופת הבידוד כדי שהטיפול יצליח.

מניעת סקביאס אצל ארנבים 

מניעה תמיד עדיפה על ריפוי.  בעוד שמחלת הסקביאס יכולה להתפרץ אפילו עם הטיפול הטוב ביותר, ישנם אמצעים שתוכל לנקוט כדי להפחית את הסיכון:

 • קבעו בדיקות וטרינריות סדירות כדי לתפוס מוקדם כל בעיה בריאותית אפשרית. חשוב מאוד להקפיד עם קבלת ארנב חדש לביתכם, להביאו לבדיקה וטרינרית מקיפה.
 • שמרו על מרחב מחיה נקי והיגייני עבור הארנב שלכם. נקו באופן קבוע כלובים, צריפים ואזורי משחק כדי למזער את הסיכון להתפרצות הטפיל.
 • אם אתם מביאים ארנב חדש למשק הבית שלכם, הכניסו אותו להסגר לתקופה קצרה, ע"מ להבטיח שהוא בריא ואינו נושא מחלות מדבקות.

מחלת הסקביאס אצל ארנבים יכולה להיות חוויה מעיקה ומטרידה, אבל עם תשומת לב מיידית וטיפול נכון, חבריכם הפרוותי יכול להתאושש ממנה ולחזור לעצמו.

התייעצו תמיד עם הווטרינר שלכם, לקבלת ייעוץ והכוונה מותאמים אישית, המבוססים על הצרכים הספציפיים של הארנב שלכם.

חשוב לזכור- טפיל הסקאביאס הנו זואונוטי ויכול לעבור לבני אדם ולגרום לגרד חריף ומציק מאוד. לכן, באם הנכם חושדים שהארנב שלכם חולה בסקאביאס, הביאו אותו בדחיפות לבדיקה וטרינרית והמנעו מהתעסקות עם הארנב בידיים חשופות.

באם יש חשד לסקאביאס ארנבים, חשוב לשטוף את  הידיים היטב, גם לאחר ניקוי כלי האוכל והמים של הארנב, הכלוב  והמצע עליו הוא יושב.


חושדים שלארנב שלכם יש סקביאס? פנו עוד היום למרכז הווטרינרי אנימל סנטר ונשמח לסייע לכם באבחון המחלה לצד מתן טיפול יעיל ומתאים. לפרטים נוספים אתם מוזמנים
ליצור איתנו קשר בכל עת!

אם התעניינתם בסקביאס ארנבים, קראו עוד על:

 

הצג עוד
Call Now Buttonלחצו לשיחה דילוג לתוכן