חסימת דרכי שתן בחתולים

חסימת דרכי שתן בחתולים

אולי הדבר הבסיסי ביותר המעיד על חיוניות החתול, הוא היכולת שלו לעשות צרכים בצורה עצמאית ובריאה. חסימת דרכי שתן בחתולים נחשבת למצב חירום-אקוטי ולא שגרתי, שיש לטפל בו מיידית! חשוב לציין כי לצד מחלות שונות שדחיית הטיפול בהן לא מסכנת חיים, במקרה הזה דחיית הטיפול יכולה להסתיים במוות פתאומי של החתול שלכם.

מהי חסימת דרכי השתן?

יכולת חלקית או חוסר יכולת לתת שתן. מדובר על תופעה שמאפיינת בעיקר חתולים זכרים, זאת בעקבות המבנה הארוך והמאד צר של השופכה. בעקבות החסימה, החתולים לא יכולים לפנות פסולת מגופם שיוצאת בשתן. 

שימו לב: אתם יכולים להיות עדים לסיטואציה בה החתול מנסה לתת שתן, אך לא מצליח. מאחר ומדובר על קושי פיסי ועל חסימה גופנית של ממש, בהדרגה תוכלו להבחין כי החתול נהיה חסר שקט, לא נינוח וטרוד.

מהי חסימת דרכי השתן?

איך מזהים חסימת דרכי שתן בחתולים?

הסימפטומים שיכולים לבשר על חסימת דרכי השתן אצל חתולים, כמעט וזהים לאלו המאפיינים את הדלקת בדרכי השתן. במידה ואתם מזהים שינוי בהרגלי מתן השתן של החתול שלכם, הגיעו מיד למרפאה הוטרינרית. אילו סימפטומים צריכים לעורר את חשדכם?

 • דם בשתן של החתול
 • תדירות גבוהה מאד של השתנה
 • מתן שתן מחוץ לארגז צרכים
 • קושי לתת שתן
 • טיפות קטנות של שתן
 • תשישות ועייפות
 • חוסר מנוחה ושקט
 • חוסר חיוניות ושמחה

כשהחתול שלכם מנסה לתת שתן, אך ללא הצלחה

כבעליו של החתול, תוכלו לאבחן ברמה הראשונית את חסימת דרכי השתן די בקלות. לכל חתול ישנו ארגז חול בבית, בו הוא נוהג לעשות את הצרכים שלו. לכן, גם בעת שהוא נותן שתן, נותרת לכך עדות כך שאתם יכולים לעקוב האם הוא אכן הטיל את מימיו, או שלא. במידה ואתם מזהים ארגז יבש לאורך שעות ארוכות, דעו כי מדובר על סימפטום שדורש בדיקה מעמיקה.

כשהחתול שלכם מנסה לתת שתן, אך ללא הצלחה

חתולים שרגילים לחיות אתכם בבית, מודעים לכך שהמקום לעשות בו את הצרכים הוא בארגז החול. כך, כשהם מרגישים צורך לתת שתן הם נכנסים לארגז, משתינים ויוצאים בחזרה. חתולים שסובלים מחסימה, יכנסו ויצאו מארגז החול ללא סוף. במקרים שכאלו סביר כי תבחינו בארגז חול יבש לחלוטין, או בטיפות קטנות. כך או כך, מדובר על חסימה חלקית או על חסימת דרכי שתן בחתולים בצורתה המלאה.

איך מאבחנים את חסימת דרכי השתן?

העירנות לסימפטומים המחשידים היא באחריותכם, אך האבחנה המלאה היא שלנו. עם הגעתכם אל המרפאה, נתרשם ממצבו של החתול, בעיקר על בסיס מגע באזור הבטן. חתולים שסובלים מחסימה בדרכי השתן, מאופיינים בשלפוחית מעט קשה. סימפטום זה מעורר את החשד כי אכן מדובר על חסימה, מה שיוביל לסט בדיקות שיוכלו לשקף תמונה בהירה וחד משמעית. 

טיפול מניעתי בחסימת דרכי השתן באמצעות מזון ושתייה

הבשורה המשמחת היא שאפשר לטפל בחסימת דרכי השתן, אך הבשורה הפחות משמחת היא שישנה סבירות כי החתול יסבול ממנה שוב. לכן, לכם כבעלי החתול, ישנה אחריות להיצמד להוראות הבאות, במטרה להפחית את הסיכוי לחסימה נוספת בעתיד. העיקרון הוא לגרום לחתול לחוש יותר צמא, לשתות יותר נוזלים וכך השתן ידולל.

 • כדאי מאד לשלב מזון יבש עם מזון רטוב (קופסת שימורים). המטרה היא לגרום לחתול לצרוך יותר נוזלים, מה שגם יעודד אותו להוציא אותם.
 • ישנו מזון רפואי המיועד לחתולים הסובלים מחסימות בדרכי השתן, וכדאי בהחלט לשקול את החלפת המזון (נשמח להמליץ לכם על מזון איכותי בהתאם למצבו הבריאותי של החתול וגילו).
 • דאגו שכלי המים שלו יהיה מלא דרך קבע – כך שהוא יוכל לשתות, וכמה שיותר
 • כדאי לשים כלי עם מים בכמה נקודות בבית, כך שהחתול יוכל ליהנות ממים בנגישות מלאה

אל תדחו את הטיפול והגיעו עם חתולכם אל המרפאה! עירנות מוקדמת שלכם לסימפטומים לא שגרתיים יכולה להציל את חייו של החתול.

Call Now Buttonלחצו לשיחה