חרדת נטישה אצל כלבים – איך מזהים ואיך יש לפעול?

חרדת נטישה אצל כלבים – איך מזהים ואיך יש לפעול?

הדבר האחרון שתרצו שכלבכם יחווה הוא חרדה. מדובר על תחושה קשה, המציפה סימפטומים ברמה הפיסית והנפשית אצל הכלב. אנשים שחווים חרדה, יודעים לספר עליה ולקבל טיפול מתאים על מנת להפחית את העוצמות שלה. והכלבים? הם חשים במצוקה מבלי שישנה סביבה שתתמוך, תסביר ותרגיע. כבעליו של הכלב, חשוב שגם אתם תדעו לזהות את הסימפטומים של חרדת הנטישה, מדוע היא מתרחשת ואיך ניתן להקל על הכלב על מנת שלא יחוש חרד.

חרדת הנטישה אצל כלבים – עד כמה היא שכיחה?

למעשה, מדובר על חרדה מאד שכיחה שכלבים רבים חשים אותה. בשונה מפחד שהוא רגעי ובעוצמות נמוכות יחסית, החרדה בעלת גוון עוצמתי יותר שמקשה על הכלב גם ברמה הפיסית וגם ברמה הנפשית. אם גם לכם יצא לשמוע על חרדה של אדם קרוב אליכם, סביר כי דרך עינייכם החרדה נתפשה כלא מציאותית ואולי מעט מגוחכת. עם זאת, האדם שחש את החרדה, חש כי הוא נמצא בפני איום ממשי. דומה הדבר עם הכלבים: אתם יודעים שאין בכוונתכם לנטוש אותם, אך המציאות שלהם ברגעי החרדה שונה לחלוטין.

איך כלבים מפתחים חרדת נטישה?

החרדה הגדולה ביותר של כלבים היא להיות נטושים. על מנת להתקיים, הם זקוקים לבעלים שלהם. אתם אלו שמאכילים אותם, מאפשרים להם לעשות צרכים, לשחק עם כלבים אחרים ואתם אלו שמעניקים להם אהבה. מבלי שכלב מקבל טיפול צמוד, הוא לא יוכל לשרוד לאורך זמן. ההבנה של הכלב כי הוא תלוי בכם, מעוררת בו את החרדה של "מה יקרה אם…". חרדת הנטישה מתפחת אצל כלבים מכמה סיבות שונות:

  • כלבים שנמסרים לעמותות שונות
  • כלבים שנמצאים בפנסיון בעקבות נסיעה של המשפחה
  • כלבים שמקבלים תשומת לב גדולה שפוחתת בהדרגה

כל אירוע שכזה מייצר אצל הכלב זעזוע: עליו להסתגל לסביבה או מציאות חדשה, כזו שלא הייתה מוכרת לו קודם לכן. כך לדוגמא: במידה ואתם נוסעים לטיול משפחתי ומשאירים את הכלב עם דוגיסיטר או בפנסיון, אין לו כל אפשרות לדעת כי מדובר על מצב זמני ולבסוף תשובו אליו. הכלב בתקופה הזו מפתח חרדה, שנמשכת גם לאחר שהוא חוזר אל המקום המוכר לו. 

איך תזהו חרדת נטישה אצל הכלב שלכם?

  • עם יציאתכם מהבית, אתם שומעים את הכלב נובח ומיילל
  • עם חזרתכם הביתה, אתם מזהים שריטות על דלת הכניסה
  • הכלב לא עוזב אתכם בבית והולך אחריכם לכל פינה
  • הכלב מנסה לברוח מהחצר על מנת להיות קרוב אליכם

איך אפשר להתמודד עם חרדת הנטישה?

חשוב לציין כי מדובר על תופעה שכיחה וכמעט "טבעית" אצל כלבים. הבעיה בחרדת הנטישה היא האופי הקיצוני שלה: המעבר מפחד לגיטימי לפחד בלתי נשלט, ובעוצמות שבהן חווה הכלב את העזיבה הזמנית שלכם. ישנן מספר דרכים להפחית את הסימפטומים, וכך להקל מאד על הכלב. חשוב להבין כי מצב חרדה הוא מצב משתק שנתפש עבור הכלבים כמאיים וחד משמעי. כלב פחות חרד יהנה מאיכות חיים טובה יותר, ולכם יש מה לעשות עם זה:

  • ראשית, בכל בוקר שאתם יוצאים לעבודה או בערבים כשאתם יוצאים לבלות, חשוב לצאת מהבית בקלילות ומבלי לקדש ריטואל של פרידה מהכלב. בעת שתחבקו, תלטפו ותנשקו את הכלב ממושכות, הוא ירגיש כי ישנה פרידה קיצונית שאולי מבשרת על עזיבתכם המוחלטת. עם זאת, עזיבת הבית בצורה טבעית, יוצרת טעם של סיטואציה שגרתית יום-יומית. 
  • שנית, חיזוקים חיוביים. בעת שהכלב יגיב בהתנהגות שתגדירו אותה כטובה, חזקו אותו על כך. לדוגמא: חזרתם הביתה ואינכם מזהים שריטות או פציעות של הכלב? חזקו אותו בחטיף או במילה טובה. דומה הדבר במצבים בהם הוא בכה ונבח ממושכות עם עזיבתכם. כמו כן, חשוב ליצור גם קישור שבין היציאה מהבית ובין חיזוק חיובי. לדוגמא: כשאתם עוזבים את הבית, שלחו אותו למקום שלו והוציאו לו צעצוע שהוא אוהב. 
  • במצבים קשים כדאי להיוועץ עם וטרינר לגבי טיפול התנהגותי ובמידת הצורך טיפול תרופתי.

המרפאה סגורה כעת.

Call Now Buttonבמקרה חירום לחצו לשיחה