מצבי חירום בחתולים

מצבי חירום בחתולים

נדמה כי אין עוד מישהו שמכיר טוב יותר את החתול שלכם מאשר אתם. כבעליו של החתול, האחריות שלכם היא להיות ערים לכל שינוי פיסי או התנהגותי – כזה הדורש ביקור דחוף ומיידי אצל וטרינר.

לצד הביקורים השגרתיים לטובת חיסונים, טיפולים מונעים ובדיקה כללית, הרי שלא אחת הביקור אצל הוטרינר הינו ביקור SOS. ישנה מניפה רחבה של מקרים המצדיקים הגעה מיידית אל וטרינר 24 שעות, והיכרות מקדימה עם מקרים אלו הכוללים בין היתר רעידות, חוסר שיווי משקל או בלבול, יכולה פעמים רבות להציל את החתול שלכם.

המטרה אינה לגרום לכם ללחצים ומתחים מיותרים, אלא להדגיש בפניכם כי אין להקל ראש בסימפטומים מחשידים. זיכרו: מרבית הסימפטומים האקוטיים לא נעלמים כך מעצמם, אלא ליהפך. הזנחה של הטיפול או דחייתו למקרה והחתול כביכול ירגיש אולי טוב יותר, יכולה לגרום לנזקים חמורים בחיית המחמד שאתם כה אוהבים. כאשר אתם מזהים שינוי פיסי או התנהגותי בחתול אל תהססו לפנות אל וטרינר 24 שעות. 

 

לפניכם, דוגמאות למקרים המצדיקים הגעה אל הוטרינר:

1. כאבים עזים ולא שגרתיים

ככל שאתם מגדלים את החתול שלכם יותר זמן, כך אתם לומדים להכיר אותו יותר. ההיכרות הזו מאפשרת לכם להבין מתי ההתנהגות שלו סבירה ומאפיינת אותו, ומתי היא עלולה להעיד על מצוקה. אחד המקרים המצדיקים הגעה אל וטרינר 24 שעות – כאבים עזים. שימו לב כי כאבים יכולים להיות תוצאה של מגע ישיר (עם רכב, אופניים או חלילה זריקת אבנים או התעללות בחתול), אך הם גם יכולים להיות תוצר של התחוללות פנימית כדוגמת דלקת או כשל בתפקוד אחד האיברים. חתולים שסובלים מכאבים יהיו לרוב חתולים מייללים, אך לא אחת הדרך שלהם להתמודד עם הכאב היא התכנסות פנימית המאופיינת בשקט ובחוסר רצון לאכול.

 

2. כשהחתול שלכם לא נותן שתן

למרבית החתולים יש בבית (או במרפסת) ארגז חול שבו הם עושים את הצרכים. בהשוואה לכלבים, כאן דווקא מדובר על יתרון שכן אתם יכולים לעקוב אחר עשיית הצרכים של החתול. במידה ואתם עדים לנסיונות שווא של החתול לתת שתן, במידה שהחתול עושה שתן עם דם או במידה והחתול מטפטף שתן בבית ללא שליטה, דעו כי מדובר על נורה אדומה של מקרה SOS המצריך וטרינר 24 שעות. בכל שעה ביום – גם אם מדובר על שעת לילה מאוחרת, אל תדחו את הטיפול והגיעו מידית לבדיקה. חשוב לדעת – כשל כלייתי או חסימה בדרכי השתן גורמים לחדירת תוצרי לוואי של מע' השתן למחזור הדם וכתוצאה מכך להרעלה קשה העלולה לגרום למוות.

 

3. דימום מאסיבי – הגעה מיידית אל וטרינר 24 שעות!

דימום אינו משהו שאפשר להישאר אדישים אליו – לא עם בעלי חיים ובטח שלא עם בני אדם. הדימום אצל חתולים יכול לנבוע חלילה מתאונה מחוץ לבית, נפילה מגובה, אכילת רעל עכברים, אך החתולים גם לא אחת משתעשעים להם בכותלי הבית שלכם וכך הם יכולים להיפצע. שימו לב כי הדימום יכול להיות ניכר גם במהלך עשיית הצרכים, כך שאם אתם מזהים דימום בשתן, בצואה או בהקאות, יש להגיע אל הוטרינר לבדיקה. 

 

4. כשהחתול שלכם נושם בכבדות

כאמור, אתם מכירים את החתול שלכם הכי טוב. ההיכרות המעמיקה עם החתול מאפשרת לכם כבעליו, לקבוע מתי ההתנהגות שלו סבירה ומתי לא. אין להישאר אדישים אל חתול שנושם בכבדות, כאשר הקושי בנשימה יכול להיווצר מקושי מנטלי (מצב רוח מדוכדך, חרדה וכן הלאה), אלרגיות או בעיות רפואיות סבוכות יותר כגון פגיעה בבית חזה ובריאות. מובן כי אם מדובר על אפיזודה חולפת אין ממה לחשוש (גם אתם לעתים נושמים בכבדות), אך אם אתם מזהים כי החתול נמצא במצוקה מתמשכת – יש לפנות מיידית אל וטרינר 24 שעות.

 

5. שיתוק גפיים אחוריות – הגעה מידית ודחופה!

כאשר החתול רגע אחד הולך באופן נורמלי ופתאום משמיע קול צעקה ומראה סמני שיתוק בגפיים האחוריות, יתכן מאוד ומדובר בקריש דם שחוסם את אחד מהעורקים הראשיים וגורם לפגיעה אקוטית, כואבת ביותר בחתול שאינו מסוגל להניע את רגליו. במקרה זה הזמן הוא פקטור חשוב ביותר ויש להגיע לוטרינר בדחיפות.

 

מקרים נוספים המצדיקים הגעה אל הוטרינר:

 • עילפון של החתול
 • גירודים בלי פוסקים
 • שינויים פיסיים בגופו של החתול (על העור, באזור העיניים)
 • הקאות ושלשולים
 • תקיפה של בעל חיים אחר את החתול
 • חוסר תיאבון מתמשך
 • פצעים או כוויות
 • בטן נפוחה
 • חום גבוה והתייבשות
 • חוסר שיווי משקל והטיית הראש לצד.
 • התנפחות של אפרכסת האוזן באופן אקוטי.

המרפאה סגורה כעת.

Call Now Buttonבמקרה חירום לחצו לשיחה