חמוסים כחיות מחמד ביתיות – האמנם?

חמוסים כחיות מחמד ביתיות – האמנם?

ככל הנראה, בעל החיים האחרון שתחשבו עליו כחיית מחמד ביתית הוא החמוס. יחסי הציבור שלו אולי לא הכי טובים והמראה שלו אולי קצת פחות מלבב, אך יותר ויותר אנשים בוחרים להעניק חיים ובית לחמוסים. הם ידועים בעיקר בריח הלא שגרתי שלהם (שלא נאמר – לא נעים), באנרגיה התוססת שלהם ובשובבות הרבה. 

חמוסים כחיות מחמד ביתיות, יכניסו אור ושמחה לביתכם, וכל עוד תכירו את החמוס – על צרכיו והרגליו, מובטחת לכם מערכת יחסים מפרה ונעימה.  אז מה עליכם לדעת על גידול חמוס בבית?

החמוס – עד כמה הוא תלוי בחיבתכם ותשומת ליבכם?

כשמחליטים לאמץ בעל חיים כמו חמוס ולהעניק לו בית, ההשוואה לכלבים כמעט ובלתי נמנעת. לשם השוואה, הכלבים ישנים בין 12-16 שעות ביום. חמוסים לעומת זאת, יכולים לבלות כ-18 שעות מהיום בשינה. המשמעות היא, שרוב הזמן אינכם מגיעים איתם במגע או אינטראקציה. כן חשוב להדגיש, כי בשעות הערות שלהם הם יחפשו עניין וחברה, כך שלא מדובר על גידול בעל חיים שגדל לצידכם, אלא יחד אתכם. 

ישנם המון מיתוסים אודות הכימיה והאינטראקציה שבין בני האדם ובין החמוס. תופתעו או שלא, אך גם מגופם הקטן והגמיש יוצאת המון אהבה והם יודעים להחזיר אותה לבעליהם ובגדול. המראה והגודל של החמוס שנתפשים כלא שגרתיים יכולים להטעות, אך החומוס זקוק לחיבה, תשומת לב ומשחקים עם בעליו וגירויים בסביבתו. 

תדירות האכלת החמוסים – מה חשוב לדעת?

ושוב, ההשוואה בין הכלבים והחמוסים (כחיות מחמד פופולאריות), מתבקשת: בעוד הכלבים אוכלים לרוב ארוחה אחת עד שתיים ביום בכמות מדודה, החמוסים אוכלים לכל לאורך היום. ההמלצה החמה ביותר היא להיצמד למזון המיוצר ומשווק כמזון לחמוסים (ניתן גם לתת מזון יבש לחתולים באיכות גבוה בלבד) ולהימנע מהרפתקאות בדמות פירות וירקות, מזון לכלבים, וחטיפים שונים. 

החמוס זקוק לתזונה מאוזנת ובריאה, העשירה מאוד בחלבון מן החי (30-35%) ובשומן (15-30%) ודל בסיבים  ומי כמוכם יודע , כי האוכל, הוא זה המעניק אנרגיה ומשפיע על מידת החיוניות ובריאות בע"ח. 

"יש לי ילדים קטנים בבית. הייתם ממליצים על חמוס כבעל חיים לגידול ביתי?"

תוכלו לגדל את החמוסים בבית, גם אם יש לכם ילדים קטנים, אך חשוב להדגיש: החמוסים רגישים מאד למגע, ובעת שהמגע לא נעים להם (גם כשהכוונה טובה), הם עלולים להביע תוקפנות כולל נשיכות. ההמלצות אליכם: 

 • הנחו את ילדכם שלא לשלוח ידיים לכלוב .
 • הדגימו לילדים איך להחזיק את החמוס.
 • למדו את ילדיכם לגשת לחמוס בתנועות איטיות ובשקט.
 • שחררו את החמוס מהכלוב ושחקו איתו רק כשאתם בסביבה.
 • ניתן לקחת את החמוס איתכם לטיול בחוץ, כשהוא מחובר לרתמת מותניים ורצועה.

רגע לפני שמאמצים חמוס – מה חשוב לבדוק?

החלטתם לקנות או לאמץ חמוס? כל חמוס, כיצור חי, מאופיין בטמפרמנט אחר ורוח שונה. מאחר ואתם רוצים להעניק לחמוס חיים וגם להכניס שמחה ואור לביתכם, תאמו ציפיות רגע לפני שאתם מתחייבים אליו. מה תוכלו לעשות?

 • התרשמו מחוות דעתו של המוכר / מאמץ באשר לאופיו של החמוס.
 • הרגישו ושחקו עם החמוס: הרימו אותו, לטפו אותו והאכילו אותו.
 • החמוס תוקפני? נסו להבין האם הוא מבוהל/נרגש או שמדובר על חמוס לא מחונך.
 • מיד עם אימוץ החמוס קחו אותו לוטרינר של חיות אקזוטיות (בעל ניסיון בטיפול בחמוסים), 

לשם בדיקה רפואית  מקיפה והסבר על גידול נכון של חמוסים.

 • חשוב לחסן את החמוס כנגד מחלות זיהומיות כגון הדיסטמפר ולתת לו באופן קבוע טיפול מניעתי כנגד תולעים ופרעושים.
 • באם זה זכר – חשוב לסרסו בגיל 5 חודשים כדי להקטין משמעותית את הריח של החמוס,

באם זו נקבה – חובה!!! לעקר אותה בגיל 5 חודשים, אחרת היא עלולה למות מהרעלת אסטרוגן.

המרפאה סגורה כעת.

Call Now Buttonבמקרה חירום לחצו לשיחה