איך תזהו בעיות שיניים אצל כלבים?

איך תזהו בעיות שיניים אצל כלבים?

נתחיל בנתון משמח למדי: חיוך ותחושה של "מיליון דולר" אצל כלבכם, אינם מותנים בהשקעת סכום זה. כשם ששיני הפה של האדם וחלליו, דורשים תחזוקה, כך גם שיניו של הכלב. הזנחה ממושכת עלולה להוביל להופעתן של בעיות שיניים אצל כלבים ,כגון: שיניים רקובות, נשירת שיניים, דלקות חניכיים, ריח רע מהפה ועוד, שאת רובן ניתן למנוע באמצעות שגרת טיפולים מונעים. לכלבים יש 42 שיניים המתחלקות סה"כ ל: 4 ניבים, 12 חותכות, 16 טוחנות קדמיות ו 10 טוחנות אחוריות.

לפניכם, מידע בעל ערך שיסייע לכם לאבחן חשד לבעיות שיניים או חניכיים אצל כלבכם. בכוחן של הערנות והרגישות לכלבכם למנוע ממנו סבל רב! 

בעיות שיניים אצל כלבים – הנורות האדמות שאסור להתעלם מהן

בעולם אוטופי, כל בעיה שהייתה מציקה לכלבכם הייתה מתווכת במילים. ובמציאות? עליכם לדעת להבדיל בין נביחות של שמחה ובין נביחות של מצוקה. אפשר לומר בזהירות כי את בעיות השיניים ניתן לאבחן די בקלות, שכן האקט הבסיסי ביותר – אכילה, מותנה בשיניים ובחלל פה בריאים. בעת שישנה מצוקה מסוימת באזור זה, הכלב ימנע מהאוכל והרי שזו אחת מהאינדיקציות העיקריות לבעיה שראוי לבדוק. סימנים נוספים המצדיקים הגעה אל הווטרינר:

  • דימום בזמן האכילה
  • קושי בגריסת המזון
  • התנגדות לאכילה כופתאות קשות
  • חניכיים נפוחות ואדמומיות (נסו לגעת באזור: האם הכלב מתנגד/מראה סימני מצוקה?)
  • הימנעות ממושכת מאוכל המובילה לירידה במשקל וחוסר אנרגיה
  • אור אדום בוהק: שן מתנדנדת / שן רקובה
  • מוגלה שיוצאת בנקודה מתחת לעין
  • ריח רע וחריף נודף מהפה

חשוב לדעת: על מנת לאבחן בעיה בשיני הכלב, אתם לא צריכים בהכרח את הווטרינר. התרשמות חזותית שלכם משיני הכלב תשקף בפניכם אם הן בריאות ואם נדרשת בדיקה. איך עושים את זה? הרימו את השפתיים בעדינות כלפי מעלה, כך שכל שיני הכלב יהיו חשופות כולל טוחנות האחוריות. מטרתכם היא לאשר/לשלול ריקבון, אדמומיות, נפיחות, שברים או סדקים בשיניים, ריח חריף מהפה ומהחניכיים. מרבית הכלבים יתמסרו ללא בעיה לבדיקה מסוג זה (כן, גם כשהיא מבוצעת על ידיכם), ובכל מקרה, כדאי לחזק אותם חיובית על שיתוף הפעולה שלהם.

ניקוי אבנית משיני הכלב עשוי לחסוך מהכלב סבל רב

אי אפשר לדבר על בעיות שיניים אצל כלבים, מבלי לדבר על אחד הטיפולים השכיחים והמומלצים ביותר: ניקוי אבנית מהשיניים בהרדמה קלה. כאשר הצטברות האבנית בלתי נמנעת ומפושטת על פני רב השניים (שכבה צהובה עבה מכסה את השניים), מלווה דלקת חניכיים משמעותית ונסיגת חניכיים, אזי , הפעולה הטובה והנכונה ביותר, הינה לבצע ניקוי שניים עמוק (כולל הוצאת האבנית שמצטברת מתחת לחניכיים). מכשיר מיוחד להוצאת אבנית הנקרא סקלייר, בעזרת פולסים אולטראסונים, מביא לפרוק האבן שן שמצטברת על השן  ולהוצאתה.

מכיוון שהפרוצדורה מלווה בכאב, הדבר מבוצע בהרדמה קלה.

לאחר הפרוצדורה של ניקוי האבנית בהרדמה, שיני הכלב יצופו בחומר פוליש מיוחד. 

ההמלצה שלנו: ניקוי שניים יומי ובדיקת שיניים בתדירות קבועה 

הבשורה המשמחת היא שאת מרבית בעיות שיניים אצל כלבים ניתן למנוע. המניעה מותנית בשני אופנים: ביקור במרפאה הווטרינרית ומתן טיפול מונע איכותי. 

ראשית, יש לצחצח לכלב מדי יום את השיניים בעזרת משחת שיניים המיועדת לכלבים ומברשת שיניים בהתאם, הסבר על המשחות שיניים ואופן הצחצוח הנכון ניתן לקבל בביקור במרפאה.

שנית, אנו ממליצים בחום לטפח שגרת ביקור במרפאה בתדירות של פעם בחצי שנה, כאשר המטרה היא להתרשם מהכלב ולאבחן ולטפל בזמן בבעיות שעלולות להתפתח. 

חשוב להדגיש כי תכליתה של הבדיקה התקופתית אינה רק בדיקת שיניים, אלא בדיקה גופנית מלאה שמטרתה להבטיח את בריאותו של הכלב. 

לתיאום ביקור במרפאה, התקשרו אלינו כעת – 077-7299925

 

המרפאה סגורה כעת.

Call Now Buttonבמקרה חירום לחצו לשיחה
דילוג לתוכן