מחלת הפאצ'קו בתוכים

מחלת הפאצ'קו בתוכים

כל מי שבוחר לגדל תוכים, יודע כי הם מצריכים לא מעט תשומת לב ותנאי גידול מתאימים. בדיוק כמו כל חיית מחמד אחרת, מדובר על בעל חיים חי ורגיש, אשר זקוק לתנאים המתאימים ביותר עבורו. מי שלא יקפיד על תזונה מתאימה, כלוב נקי וכמות מספקת של גירויים, עלול לגלות כי התוכים שלו מהר מאוד יחלו. 

מחלת הפאצ'קו בתוכים הינה מחלה המתפרצת במצבים של לחץ ועקה. מדובר למעשה בנגיף ההרפס, אשר נוטה להתפרץ בתוכים בעקבות תנאי מחייה גרועים או תזונה ירודה, בעיקר רגישים אליו זני הקאקדו והאמזונאס, לעומת זני הקוניור שעמידים למחלה אך יכולים להיות נשאים שלה ולהפיצה. לא פעם ניתן לשמוע על התפרצות של הוירוס במשלוחי התוכים, אשר מיובאים לארץ, בשל תנאי הצפיפות הקשים והמחסור במזון או בשתייה. אנו באנימל סנטר, בית חולים וטרינרי באשדוד, נשמח לסייע ולייעץ לכם לגבי גידול הולם של תוכים וכמובן להעניק טיפול וטרינרי ברמה הגבוהה ביותר.

כל מה שחשוב לדעת אודות מחלת הפאצ'קו בתוכים

קודם כל, חשוב לדעת כי מדובר במחלה המועברת באמצעות מגע עם הפרשות התוכים, צואה, מים או מזון מזוהם. לא מעט תוכים נדבקים אחד מהשני, למרות שנשא המחלה לא תמיד מראה את הסימפטומים האופייניים. הוירוס יכול לעבור מתוכי אחד למשנהו באמצעות הפרשות שונות מדרכי הנשימה או מהעיניים, אך פחות באמצעות הדבקה מהאוויר. חשוב לדעת כי תקופת הדגירה של המחלה היא בין 3 – 14 ימים, לכן, לא תמיד ניתן לאבחן מראש מיהו התוכי החולה בלהקה.

כמו כן, חשוב להדגיש, כי התסמין השכיח ביותר של המחלה הוא מוות פתאומי, כאשר חלק קטן מהתוכים חווים לפני כן שלשולים, הקאות או רגורגיטציה ומדרדרים למצב של מוות תוך יומיים. בנוסף לכך, ניתן לראות תסמינים שונים של מערכת העצבים המרכזית, כגון התקפים, רעד או חוסר שיווי משקל.

מחלת הפאצ'קו בתוכים – כיצד היא מתבטאת וכיצד ניתן למנוע אותה?

מעבר לכל התסמינים שהוזכרו לפני כן, כדאי להדגיש כי כל מקרה של מוות פתאומי של תוכים במיוחד תוכים מזני הקאקדו והאמזונאס מעלה חשד להדבקות במחלת הפאצ'קו. נתיחה שלאחר המוות מגלה לרוב איברים פנימיים מוגדלים, כגון, כליות, כבד וטחול.

כמו כן, ניתן לא פעם למצוא אזורים של נמק בכבד ודימום שעלול להופיע במעי, בלבלב, בטחול ובחלל הגוף. מדובר ללא ספק על מחלה קשה הגורמת ללא מעט סבל וייסורים לפרטים החולים, לכן חשוב לקחת זאת בחשבון ולספק לתוכים את התנאים המתאימים ביותר עבורם. יש לזכור כי מדובר על מחלה חשוכת מרפא, מאחר והמוות מהיר ופתאומי ולא תמיד ניתן לסייע.

עם זאת, במידה ומאבחנים את המחלה בזמן, ניתן להשתמש בתרופות ייעודיות אנטי וויראליות ולספק טיפול תומך, במטרה לאפשר לתוכי להתאושש. אין שום ספק כי הטיפול המוצלח ביותר למחלה נחשב המניעה. באמצעות שמירה על סביבת גידול נקייה, תזונה נכונה, הפרדה בין זני תוכים לזני הקוניורים,ביצוע בדיקות דם  לנשאות למחלת הפצ'קו לפני הכנסת התוכים לכלוב  ומניעת כניסה של תוכים חדשים, שלא עברו בידוד ולא נבדקו לנשאות למחלה זו, ניתן למנוע הדבקת הלהקה במחלה זו.

אנו באנימל סנטר נשמח לסייע לכם לטפל בתוכים שלכם ולספק להם את איכות החיים הגבוהה ביותר והמידע הנדרש להחזקת התוכים בתנאים הטובים ביותר. 

לקביעת תור או לקבלת ייעוץ והדרכה, צרו קשר עוד היום.

המרפאה סגורה כעת.

Call Now Buttonבמקרה חירום לחצו לשיחה
דילוג לתוכן