מחלות שיניים אצל כלבים וחתולים

מחלות שיניים אצל כלבים וחתולים

כבר שנים על גבי שנים שאתם מתחילים את הבוקר שלכם בפעולה הבאה: צחצוח השיניים בחדר הרחצה. אתם לא חושבים על הפעולה או שוקלים האם לבצע אותה או לא – אלא שאתם מבצעים אותה על "אוטומט". מה שמביא אתכם לצחצח שיניים על בסיס יומי ומספר פעמים ביום, היא החשיבות הרבה שיש בטיפוח השיניים וחלל הפה.

בעוד אתם מקפידים על שגרת צחצוח, משתמשים בתכשירים שונים ואף מגיעים לביקור תקופתי אצל רופא השיניים, בעל החיים שלכם – החתול או כלב, לא. גם החתולים והכלבים, ממש כמוכם, מסתייעים בשיניים לטובת גריסת המזון, תוך שגם הם יכולים לחוש בכאבים ובחוסר נוחות כללית בעת שהשיניים שלהם לא מטופלות.

טיפולי שיניים לכלבים וחתולים – האמנם?

מאחר וכלבים וחתולים לא פותחים את הבוקר שלהם עם צחצוח השיניים, הרי שישנו פוטנציאל ממשי להתפתחות של מחלות שיניים שונות. הבעיה השכיחה ביותר היא הצטברות של אבנית על גבי השיניים של בעל החיים, כאשר הצטברות מאסיבית יכולה לגרום לנפיחויות, כאבים, אודם ואף דימום. על כן יש להקפיד על טיפול שיניים לבעלי חיים.

לא מטפחים את שגרת הטיפול בשיני הכלב או החתול? כאן מתחילות הבעיות

כבעלים של חתולים או כלבים, אתם דואגים לטפל בהם במסירות עם מתן החיסונים והגעה מידית לוטרינר בעת שהם חשים שלא בטוב. עם זאת, המודעות לבריאות השיניים של הכלבים והחתולים אינה גבוהה, מה שיוצר בסופו של דבר נזק רב לבעל החיים שבא לידי ביטוי במחלות חניכיים, נשירות שיניים וכאבים עזים. כידוע, בעל החיים לא יכול לתקשר את שהוא מרגיש, כך שהאחריות שלכם היא לא רק לטפל בזמן, אלא גם להיות ערים לשינוים פיזיולוגיים והתנהגותיים שיכולים להעיד על בעיה שורשית יותר.

מחלות שיניים אצל כלבים וחתולים

ניקוי שיניים אצל כלבים וחתולים – איך הטיפול מתבצע וכמה זמן הוא לוקח?

לטובת ההבנה כי אכן יש צורך בטיפול ניקוי השיניים אתם לא באמת צריכים וטרינר, אלא שתוכלו להבין זאת לבד על פי הסימפטומים הבאים:

  • צבע השיניים של החתול או הכלב צהבהב
  • במקרים מתקדמים: ריקבון בשן
  • ריח רע וחזק מאד מפיו של בעל החיים

ניקוי השיניים שמטרתו לנקות את השיניים מאבנית, מתבצע במרפאה וטרינרית כאשר הטיפול נמשך על פני 45 דקות ועד שעה ורבע. יש לציין כי טיפול מסוג שכזה מתבצע בהרדמה מלאה, זאת מאחר ובעלי החיים לא משתפים פעולה לאורך הטיפול, מה שמקשה על מהלכו ועל מתן טיפול איכותי ויסודי. במקרה בו מדובר על בעל חיים מבוגר יותר, סביר כי הוטרינרים העובדים במסגרת מרכז וטרינרי, יערכו סט של בדיקות במטרה להבטיח כי אכן ניתן להרדים את החתול או הכלב ללא כל חשש.

"ישנה דרך מראש לחסוך את הצטברות האבנית וטיפול ניקוי השיניים?"

טיפולי מנע הם אכן הטיפולים האיכותיים ביותר, השומרים על תחזוק גבוה שמטיב עמכם כבעלים של בעל החיים, וכמובן שעם החתול או הכלב. וטרינר יוכל להדריך אתכם איך לצחצח את השיניים של בעל החיים, כאשר לצד המשחות המיוחדות גם ישנם חטיפים ארוזים שתורמים לניקוי השיניים. פעולות נוספות שניתן לעשות במטרה להפחית את הצטברות האבנית והתפתחות של מחלות אחרות:

  • הקפידו על ביקור דו שנתי במרפאה הוטרינית. מטרת הביקור: בדיקה שגרתית שיכולה לשלול או לאשר את הצורך בטיפול שיניים
  • ניתן להרגיל את בעל החיים לשגרת צחצוח. תחילה, צפו להתנגדות. בהמשך: באמצעות חיזוקים חיוביים ילמד בעל החיים לקשר את הפעולה לחיזוק שמטיב עמו וכך תוכלו להקפיד על צחצוח מבלי כל התנגדות
  • היו ערים לריחות רעים מהפה, לגוון צבע השיניים ולנסיגת החניכיים: עירנות מוקדמת חוסכת המון סבל מבעל החיים שלכם!

המרפאה סגורה כעת.

Call Now Buttonבמקרה חירום לחצו לשיחה