הרעלת שוקולד אצל תוכים

הרעלת שוקולד אצל תוכים

שוקולד הנו אחד מהמוצרים המתוקים האהובים ביותר על בני האדם אך מגורמי ההרעלה הנפוצים ביותר בקרב חיות מחמד ותוכים. ידוע מעבר לכל צל של ספק שהרעלת שוקולד אצל תוכים אפילו בכמות קטנה יכולה לגרום למוות – כך גם אצל כלבים, חתולים, ושאר חיות המחמד שלנו.

מדוע?

  • השוקולד מכיל ברובו את מרכיבי פרי הקקאו.
  • בזרעי הקקאו נמצא חומר הנקרא טאוברומין – חומר אלקלואידי רעיל לבע"ח הנמצא גם בעלי תה ירוק, אם כי בכמות פחותה.
  • ככול שהשוקולד מכיל % גבוה יותר של קקאו כך עולה ריכוזו של האלקלואיד טאוברומין בשוקולד וההרעלה שלו הופכת לחמורה יותר.
  • שוקולד מריר רעיל הרבה יותר משוקולד חלב ומשמעותית יותר משוקולד לבן.
  • הטאוברומין הוא חומר ממשפחת הקפאין , השפעתו על האדם קטנה הרבה יותר מהשפעתו על חיות מחמד ותוכים משום שלנו בני האדם, יש יכולת לפרקו ולהפטר ממנו ביתר קלות. מספיקה כמות של 28 גרם שוקולד על מנת לגרום לתופעות קליניות קשות בתוכי בגודל בינוני ולמוות.

מהם סימני הרעלת שוקולד אצל תוכים?

  • הטאוברומין הנו אלקלואיד הגורם להרחבת כלי דם מהירה ומשמש כמשתן.
  • ברגע שהתוכי אכל ממנו ולו כמות קטנה, הוא גורם לכשל לבבי, כשל כלייתי ופגיעה חמורה במע' העצבים המרכזית הכוללת: תופעות של התכווצויות, פירכוסים, התנהגות היפראקטיבית, הקאות, שלשול קהה נוזלי מאוד ואי סדירות בקצב לב.

הרעלת שוקולד אצל תוכים הינו מצב חירום! איך מטפלים?

במקרה של אכילת שוקולד על ידי התוכי שלך, אפילו במידה מועטה, ישנו צורך דחוף מאוד להביאו לוטרינר תוכים לטיפול רפואי – מדובר במצב חירום בו כל רגע הינו משמעותי, וכל עיכוב יקרב את מות התוכי. במרפאה הוטרינרית יקבל התוכי טיפול חירום בתרופות הגורמות להקאות, חומר הסופח רעלים בקיבה, נוזלים למע' הדם לשטיפת מע' הדם והכליות מהרעלן וחומרים המרגיעים את התוכי ומפסיקים את הפרכוסים במידה וקיימים.

חוץ מהרעלת שוקולד אצל תוכים, תמצאו עוד בנושא

המרפאה סגורה כעת.

Call Now Buttonבמקרה חירום לחצו לשיחה
דילוג לתוכן