וטרינר ציפורים ועופות

וטרינר ציפורים ועופות

מחפשים וטרינר לתוכים ובעלי כנף? משפחות רבות מחזיקות בביתן כלוב עם ציפורים, או תוכים. הציפורים או התוכים הצבעוניים, יוצרים הנאה מרובה בבית מיופיין ומקולן של הציפורים.

כמו כל בעל חי, גם בבעלי הכנף יש לטפל ולשמור על בריאותם. בבחירת וטרינר לתוכים וציפורים, יש לשים דגש על העובדה שלוטרינר יש ניסיון וידע גם בנושא בעלי הכנף. לא לכל הוטרינרים קיים ידע זה ולכן עם קניית הציפור, דעו שיש וטרינר ציפורים קרוב אליכם שתוכלו לפנות אליו בכל בעיה אם תתעורר.

חשוב מאד לדעת שמדובר במרכז וטרינרי השומר על תנאי היגיינה מוקפדים בכל נקודה במרפאה.

כאן קיים ציוד מקצועי משוכלל ומתקדם. במרכז הוטרינרי קימת מעבדת דם משוכללת, מכשירי הדמיה כמו רנטגן דיגיטלי המותאם לצילומי תוכים וציפורים, אולטראסאונד, ציוד ייעודי ספציפי לבדיקה וטיפול בתוכים וחיות אקזוטיות, כלובי חמצן וחדר ניתוח המצויד במכונת הרדמה משוכללת ובכל הכלים הסטריליים והציוד הנדרש וכלובי אשפוז.

כמו כן, אפשר לבצע במרכז הוטרינרי את כל הבדיקות הרפואיות הנדרשות לבדיקת תוכים וציפורים, כגון לקיחת דגימות דם/ שתן/ צואה וביופסיות כדי לאבחן מחלות ולטפל בהן כראוי.

חשוב מאוד להגיע אל וטרינר ציפורים על מנת ללמוד על תנאי ממשק נכונים לגידול הציפור, בדיקת בריאות הציפור ובצוע בדיקות ראשוניות ואלמנטריות טרם הכנסת בעל הכנף הביתה כדי למנוע את למנוע הדבקה במחלות בעת הכניסה של הציפור הביתה. וטרינר תוכים יידע לתת את המענה המתאים והמקיף ביותר.

הגעה לוטרינר לציפורים המתמחה בטיפול בבעלי כנף, לצורך בבדיקה וטיפול נדרשת במקרים הבאים:

  • אם נראה שהציפור נפצעה, כתוצאה מכך ששרטה את עצמה, נפגעה בכנף או ברגל, נשברה לה ציפורן או יש לה פציעות בפה או בחלק אחר של הגוף.
  • אם קיים שוני בהתנהלות היום יומית של הציפור, היא אינה חיונית כבעבר, תנועותיה דלילות ואין לה תיאבון, סביר להניח שהיא חולה או שקיימת בעיה במים שהיא שותה או במזון שהיא מקבלת.
  • אם אחד מבני הבית חולה או פיתח אלרגיה וקיים חשד שזה קשור לציפור.
  • אם יש לנו כוונה לרכוש בן זוג או בת זוג לציפור שישהו יחד בכלוב. יש להתאים את הציפורים או התוכים זה לזה כדי לא ליצור מלחמות ואף למוות של אחד מהם.
  • אם הלשלשת של הציפור ניראת מוזרה וצבעה שונה מהרגיל.
  • אם מופיעים סמני שלשול והקאות.
  • אם התוכי מורט נוצות או ישנה נשירה של נוצות באופן הגורם להתקרחות התוכי.
  • אם ישנה נפיחות בבטן הציפור או נפיחות באזור הזפק.
  • אם התוכי יושב בתחתית הכלוב, כנפיו פרושות לצדדים, עיניו עצומות והוא אפאטי לסביבה.

תוכון מצוי - וטרינר לתוכים

מחלות נפוצות אצל תוכים

כלמידיה

חיידק זה נמצא בדרך כלל אצל תוכים אך גם בבעלי כנף אחרים כמו ציפורים ועופות הלוקים בה עקב בעיות בהיגיינה. המחלה מועברת ביניהן בעיקר במקומות צפופים דרך דרכי הנשימה. החיידק יכול לשכון בגופו של התוכי במצב רדום -במצב זה הוא נקרא "נשא".

עם שינוי במצב מערכת החיסון של התוכי, חיידק זה יכול להתפרץ ולהדביק אחרים חודשים ושנים מרגע הידבקותו של התוכי בחיידק.

החיידק פוגע בטחול, בכבד ובמערכת הנשימה של התוכים. החיידק יכול גם לגרום לנשירת נוצות משמעותית בתוכי .

חשוב לדעת שחיידק זה יכול לעבור לבני אדם ולגרום לסמני שפעת ודלקת ריאות למחלה זו יש טיפול אנטיביוטי בתוכים אך חשוב ועדיף לזהותה מבעוד מועד על ידי בדיקת דם פשוטה.

מחלת המקור והנוצות PBFD

מחלה הנגרמת על ידי וירוס הפוגע בעיקר בתוכים צעירים. הווירוס גורם בתוכים צעירים לכשל של מערכת החיסון בתוכים ולמוות. בתוכים בוגרים הפגיעה העיקרית של הוירוס הנה בנוצות ובמקור- נשירה של נוצות מכול הגוף עד כדי הקרחה, חילוף נוצות לא תקין, התפתחות נוצות מעוותות והתפתחות מקור מעוות בתוכים, עוד מופיעים סמני חולשה ואבוד משקל.

תוכים רבים יכולים להיות נשאים של הווירוס בגופם במשך חודשים ושנים כשהוא מצב רדום, כל שינוי במערכת החיסון של התוכי יכולה להביא להתפרצותו. זיהוי המחלה הנה בעזרת בדיקת דם פשוטה.

מחלת הפוליומה

זוהי מחלה הנגרמת על ידי וירוס. המחלה פוגעת בעיקר בתוכונים. המחלה פוגעת בזפק ובמערכת העיכול של התוכי וגורמת לחוסר תאבון ואבוד משקל משמעותיה.

כמן כן פוגעת המחלה בניצוי התוכי ומביאה לנשירת נוצות מאסיבית בתוכי ודימומים על העור.

מחלת הפאצ’קו

המחלה נגרמת על ידי וירוס הגורם לפגיע קשה בכבד ובטחול, חוסר תאבון, רעידות בגפיים וברגליים, דלקות של דרכי הנשימה ושלשול חריף.

מחלת הסלמונלה

נגרמת על ידי חיידק הגורם לשלשול, חוסר תיאבון, דלקות פרקים, ופגיעה באיברים פנימיים כגון, טחול וכליות.

חיידק הסלמונלה זואונוטי (עובר לבני אדם) ויכול לגרום באדם לדלקות מעיים קשות ושלשולים.

* את הנשאות למחלות הללו ניתן לבדוק אצלנו במרכז הוטרינרי על ידי בדיקת דם הנקראת PCR 

הרעלת מתכות כבדות בתוכים

התוכי הסקרן בוחן כל מה שקיים בכלוב ולעיתים מנסה לבלוע אותו או לקלפו בעזרת המקור.

בעיקר מדובר בחלקי מתכת וצבע העשויים אבץ או עופרת. הרעלה כזו פוגעת במערכת העצבים, בתאי הדם, בכליות ובמערכת העיכול ומסמניה הראשונים הופעת שלשול דמי.

לאור המודעות למחלה, קיימת הנחיה להחזיק בכלוב רק ציוד מנירוסטה ושאינו צבוע שלא יגרום להרעלה מסוכנת זו. הבדיקות להרעלה זו כוללות צילומי רנטגן ובדיקת דם מקיפה.

אם הבדיקות יאשרו זאת, וטרינר תוכים יחליט על קבלת נוזלים, טיפול ספציפי להרעלה אנטיביוטיקה, ויטמינים ואשפוז במקום חמים ונעים.

הרעלת אבוקדו בתוכים

אחד מהאיסורים החלים על משפחות עם תוכים היא לא לתת לתוכי לאכול אבוקדו.

פרי האבוקדו מכיל בתוכו חומר גליקוזידי הנקרא פרסין הגורם לתוכים ובמיוחד לתוכים מסוג הקוקטיילים והג'אקו לפגיעה בלבד, להתקפי לב ומוות מהיר.

מחלת התרחבות קיבת הבלוטות (PDD)

ה PDD היא מחלה כרונית קטלנית הנגרמת על יד וירוס. הווירוס פוגע לאורך תקופה ארוכה במערכת העיכול ובמיוחד בקיבת הבלוטות ובמערכת העצבים של התוכי וגורם לאיבוד משקל כרוני, הופעת מזון לא מעוכל, רגורגיטציה ועוד.

זיהוי המחלה מתבצע על ידי צילומי רנטגן, ביופסיה של הזפק והיסטוריה של איבוד משקל.

לאחר סדרת בדיקות, יקבל התוכי הזנה של אבקת נוזלים, טיפול אנטיביוטי ותרופות אנטידלקתיות. חשוב מאד לשמור על כלוב נקי כדי שהתוכי יתאושש ולא יחלה שוב.

הרעלת שוקולד

שוקולד הוא אוכל קטלני ומסוכן עבור תוכים. השוקולד מכיל חומר אלקלואידי הנקרא טאוברומין.

הרעלת טאוברומין הנה הרעלה קשה היכולה לגרום בתוכי לתופעות מידיות של כשל לבבי, כשל כלייתי ופגיעה במערכת העצבים, פרכוסים והקאות.

במקרה של אכילת שוקולד ולו בכמות מזערית, יש להביאו באופן דחוף אל וטרינר ציפורים (מומחה לבעלי כנף) אחרת הוא עלול למות תוך פרק זמן קצר מאד.

טיפול החירום של וטרינר לציפורים שניתן לתוכי במקרה של הרעלת שוקולד הנו חומר הגורם להקאות, חומר הסופח רעלים, נוזלים ואנטיביוטיקה רחבת טווח.

להחזיק בבית בעלי כנף זה נפלא, אך צריכים להיות עם יד על הדופק ולשים לב לשינויים בהתנהגותם ובעת הצורך לקחת אותם לוטרינר מומחה לבעלי כנף.

אם התעניינתם בוטרינר לתוכים ובעלי כנף, אולי יעניין אתכם גם:

Call Now Buttonלחצו לשיחה דילוג לתוכן